top of page

Ieteikumi ko ņemt vērā,ja plānojat savas mājas būvniecību?

Updated: Feb 3, 2022


Mājas būvniecība

Lēmums uzsākt privātmājas celtniecību prasa rūpīgu sagatavošanos un specifiskas zināšanas. Privātmājas būvniecības procesa uzsākšanai nepieciešams iesniegt būvniecības ieceres iesniegumu būvvaldē, piesaistīt būvspeciālistu un saņemt būvatļauju. Svarīgākās nianses ko ņemt vērā pēc mūsu būvniecības laikā iegūtās pieredzes, novērojumiem un pat sistemātiski pieļautām cilvēku kļūdām nezināšanas dēļ, kas novērojamas šajā sfērā.


Sāksim ar pavisam itkā vienkāršu, bet tai pat laikā ļoti svarīgu elementu visā šajā procesā, "Manas sapņu mājas būvniecība."Zemes iegāde un ko ņemt vērā!


Pats perfektākais scenārijs ir, ka Jums pieejamais budžets ļauj iegādāties apbūves gabalu kādā no attīstītiem rajoniem. Ar attīstītu infrastruktūru, kur jau pieejamas visas nepieciešamās komunikācijas :gāze, elektrība, kanalizācija, ūdens un izbūvēti pievad ceļi un trotuāri.


Bet noteikti piekritīs daudzi,ka ļoti bieži tā tas nav, tad nu tādas pavisam galvenās nianses ko ņemt vērā izvēloties apbūves gabalu.


Ieteikums #1 - Pārbaudīt visu informāciju par apbūves gabala atrašanās vietu.


Ja vēlaties uzsākt privātmājas būvniecību, nepieciešams iepazīties ar pašvaldības teritorijas plānojumu un pārliecināties par pašvaldības noteikto teritorijas izmantošanu un vai vispār zemes gabalā ir atļauta apbūve privātmājai. Nepieciešamo informāciju par apbūves gabalu varat uzzināt geolatvija.lv sadaļā “Teritorijas attīstības plānošana”, meklējot pēc nekustamā īpašuma adreses vai kadastra numura, kā arī sazinoties ar konkrēto pašvaldību.


Šeit iesakam ņemt vērā arī apbūves gabala attālumu līdz pilsētas centram. Droša un bankām interesējoša distance būtu ap 5km līdz tuvākajam pilsētas centram. Izvēloties jau lauku rajonus vai attālākos rajonos no pilsētas, var būt sarežģījumi iegūt bankas interesi kreditēt Jums mājas būvniecību.
Ieteikums #2 - Zemes gabala grunts īpatnības.


Apskatot interesējošo apbūves zemes gabalu protams tajā brīdī daudz secinājumu par to kāda grunts ir uz zemes gabala un vai tā ir pateicīga būvniecībai iespējams pateikt nebūs. Un esam pilnīgi pārliecināti, ka daudzi apbūves gabala pārdevēji centīsies pateikt to labāko.


Varam ieteikt iegādāties zemes gabalu kam jau ir veikta ģeotehniskā izpēte ( pāris urbumi noteiktā dziļumā, kur redzams grunts slāņi un to dziļumi, kā arī gruntsūdeņu līmenis ).


Ģeotehniskā izpēte apbūves gabalam Jums būs obligāta prasība jau dodoties pie arhitekta. Lai jau izejot no tā, kādas ir Jūsu apbūves gabala grunts īpatnības, konstruktors kopā ar ahitektu var piedāvāt risinājumus ēkas pamatiem. Tāpēc šāda dokumenta esamība pie apbūves gabala pirkšanas brīža uzskatāms par ļoti lielu plusu.


Ko darīt ja izpēte gruntij nav veikta?

Nelielu priekštatu variet rast aprunājoties ar kaimiņiem, ja arī tie nesen veikuši būvniecības darbus, tad iespējams varēs Jums sniegt kādu informāciju par zemes gabala grunti. Protams jāņem vērā, ja blakus kaimiņu gruntis ir labas un nebija pārsteigumu būvniecības laikā, tad tā nav 100% zīme,ka Jums paveiksies tieši tā pat.

Jo pēc pieredzes ir bijušas situācijas, kad veicot jau ēkas pamatu izbūvi atklājas,ka 1,5m dziļumā ir tikai un vienīgi māls vai jebkāda cita slodzes nenesoša grunts. Tajā brīdī tehniski runājot pirms pamatu izbūves šī visa grunts jāizrok un jāaizvieto ar smilti. Un šis process klientiem ir dārgs un laikietilpīgs.Uztici savu sapņu mājas būvniecību H&D Virsmas!

Ieteikums #3 - Pārliecināties par apbūves gabala reģistrētajiem apgrūtinājumiem.


Kas ir apgrūtinājumi un ko tas nozīmē?

Ka piemērus varam pieminēt:

Meleorācijas grāvji vai vienkārši grāvji. Servitūta ceļi, kas iet caur vai gar Jūsu apbūves gabalu. Kā arī varētu būt, piemēram, elektrības gaisvadu līnijas, autoceļu, dzelzsceļa aizsargjoslas, dēļ kurām būtu problēmas projekta izstrādē un mājas būvniecībā.

Visu informāciju par apgrūtinājumiem varēsiet atrast www.zemesgramata.lv.


Ja būvniecība skar meža zemes teritoriju, pirms privātmājas būvniecības nepieciešams veikt atmežošanas pasākumus. Informāciju par atmežošanas atļaujām un papildus izdevumiem atmežošanas kompensācijas apmaksai var iegūt Valsts meža dienesta tīmekļa vietnē.Ieteikums #4 - Komunikāciju esamība.Bieži vien klienti iegādājas lētākus zemes apbūves gabalus bez izbūvētām komunikācijām.

Vēlams būtu , lai zemes gabalam vismaz būtu piebraucamais ceļš un elektrības pieslēgums.

Ja zemes gabalam nav šādu komunikāciju, aicinām vērsties novada būvvaldē, lai uzzinātu, kādu komunikācijas risinājumu izbūve tiek atļauta attiecīgajā īpašumā (jo, piemēram, novadā var neatļaut izbūvēt vietējo kanalizāciju) un kur atrodas tuvākā pieslēguma vieta.


Mazam ieskatam :

- Elektrības pievilkšanas izmaksas- sākot no 500€ , ja sadales kaste ir pavisam tuvu pāris metru attālumā un attiecīgi pāris tukstoši eiro, ja distance jau ir desmitiem metru.


- Kanalizācija, ja tā nav centrāla, tad piemēram ģimenes mājai ~150m2 Bio kanalizācijas izbūves izmaksas būs orientējoši ap 4000€ plus ikgadējas apkopes.

Šeit ņemiet vērā, ja Jūsu gadījumā gruntsūdeņu līmenis ir augsts un nav iespēja kur novadīt Bio kanalizācijas izstrādātos ūdeņus, tad viss šis process paliek vēl dārgāks.


- Dzeramā ūdens urbuma izmaksas varat pierēķināt savam apbūves gabalam izmaksās aptuveni 2500€.Ieteikums #5 - Servitūta ceļš un pievadceļš.


Iegādājoties apbūves gabalu svarīgi pārliecināties vai servitūta ceļš un pievadceļš ir vai nav reģistrēts kā apgrūtinājums, jo ja tas nav norādīts zemesgrāmatā, jeb ceļš ir izbūvēts ,bet nav nodots ekspluatācijā, tad šī ir liela problēma. Jo būs jārēķinās ar iespējamību, ka nebūs iespēja pat pievilkt nekādas komunikācijas pat elektrību, kamēr šis ceļš netiks būvvaldē apstiprināts un reģistrēts zemesgrāmatā.


Pievadceļš:

Ceļš līdz īpašumam vai tas ir apgaismots, vai to uzturēšanu nodrošina pašvaldība ( tīra ziemā un veic ikgadējās apkopes).

Vai tas ir pietiekami plats un pie būvniecības smagā tehnika un piegādes nesagādās problēmas. Jo šos faktorus ņem vērā arī būvnieki, ja piekļuve ir ierobežota vai problemātiska, tas lielākoties nozīmēs arī sadārdzinājumu būvniecības procesā.Ieteikums #6 - Apbūves gabala nelīdzenība un augstuma faktors.


Nestandarta formas vai nelīdzens apbūves gabals:


Faktors ko iesakam ņemt vērā, ka ir nepieciešami noteikti attālumi līdz blakus esošiem īpašumiem un zemes gabala robežām, kas jāievēro veicot ēkas projektēšanu.

Tas nozīmē, ka ja zemes gabals ir neregulāras formas ar daudz stūriem / izvirzījumiem tad Jūsu arhitektam ir jāievēro konkrētas pašvaldības attālumi cik tuvu ēka drīkst būt izbūvēta, un tas var nozīmēt, ka arhitektam būs jāiegulda vairāk laiks, lai izstrādātu projektu, kas atbilstu šīm prasībām.


Zemes gabals, kas ir zemāks kā blakus esošā iela, ko tas nozīmē ?


Tas nozīmē tikai vienu- papildus izmaksas pie pamatu un pašas ēkas būvniecības, jo esošais apbūves gabals būs jāpieber vienā augstumā ar blakus esošo ielu vai pievadceļu.


Zemes gabals, kas ir jūtami augstāks par pievadceļa vai blakus esošās ielas līmeni.


Šāda situācija gan sastopama reti, bet ja zemes gabals ir izteikti augstāks, tad jāņem vērā papildus izmaksas grunts izvešanai.


 Comments


bottom of page